Делегування & керування. Брайан Трейсі

Читать онлайн книгу.

Делегування & керування - Брайан Трейсі


Скачать книгу
самотужки.

Міф 4: якщо ви делегуватимете щось іншим, працівники вважатимуть, що ви не на висоті

      Дуже часто керівники й менеджери егоїстичні. Їхнє его прив’язане до роботи. Ці люди хочуть, щоб усі думали, ніби вони постійно на висоті і знають, що відбувається, тому й відмовляються делегувати роботу.

      Однак усе насправді навпаки. Ви не можете знати, що відбувається завжди і скрізь. Це й не потрібно. Завжди є люди, які це знають і можуть швидко й докладно про все вас проінформувати.

Міф 5: якщо ви фахівець у своїй справі, повинні робити її самотужки

      Багато людей витрачає місяці й роки, розвиваючи навички, завдяки яким вони рухаються вперед, отримують підвищення та стають керівниками, що мають підлеглих. Пастка в тому, що, працюючи, ви створюєте зону комфорту, у яку постійно прагнете повернутися, щоб виконувати звичну, добре знану роботу.

      Правило досить просте. Ви маєте делегувати все, у чому досягли майстерності і що легко можете виконати самотужки, і перейти до чогось нового. Робота над якимось завданням дала змогу вам рухатися вперед. Тепер це завдання ви маєте передати комусь іншому, щоб він навчився його розв’язувати. Ви не повинні виконувати прості й рутинні справи, які може зробити будь-хто.

      Використовуйте «правило 70 %». Якщо хтось може зробити завдання на 70 % так само добре, як ви, делегуйте його цій людині. Звільніть себе, щоб розв’язати ті завдання, які здатні виконати лише ви.

      За своєю природою ми схильні звикати до роботи, що задовольняє нас. Вона допомогла стати тими, ким ми є, тому її вже не полишити. Однак ви повинні делегувати завдання, які вправно опанували, щоб перейти до роботи, що потребує більших інтелектуальних зусиль, навичок і здібностей.

      Розділ 3

      Вихідна точка делегування

      Делегування, як і будь-яку успішну форму менеджменту, почніть з того, що витратьте трохи часу й обдумайте майбутню роботу, перш ніж діяти. Ретельно поміркуйте, що саме маєте виконати ви та інші працівники. Запишіть мету, особливо якщо робота складна, а потім розробіть план дій, щоб своєчасно й належно завершити її.

      Багато проблем у менеджменті виникає через те, що до роботи стають, не поміркувавши. Натомість успішний менеджмент – це зазвичай наслідок часу, витраченого на роздумування. Лише в кількох галузях це важливіше, ніж у делегуванні.

Планування заощаджує час

      Є стара приказка: «Згаяного часу й конем не доженеш». Кожна хвилина, витрачена на планування, заощаджує від 10 до 12 хвилин роботи. Складіть перелік усього, що потрібно зробити, щоб розв’язати важливе завдання або досягти бажаної мети.

      Що більше часу до роботи ви плануєте й записуєте кожен крок, то швидше завершите її, коли почнете працювати.

      Ретельно обдумувати роботу – що потрібно зробити, коли й на якому рівні – це і є вихідна точка ефективного делегування. На жаль, багато менеджерів спочатку делегує завдання, а вже потім обмірковує його.

Ставте правильні запитання

      До будь-якої


Скачать книгу