A teraz… stwórz wielką firmę!. Брайан Трейси
Читать онлайн книгу.należy sobie odpowiedzieć:
1. Przywództwo. Jakich wyników spodziewają się po tobie ludzie i co musisz im zapewnić, aby użyczyli twojej firmie pełni swoich zdolności?
2. Plan. Jaki masz plan na zwiększenie sprzedaży i zysków i na ile ten plan się sprawdza? Czy jest lepsza metoda osiągnięcia celów?
3. Zespół. W jaki sposób przyciągasz i zachowujesz wspaniałych współpracowników oraz jak zachęcasz ich do dawania z siebie tego, co najlepsze, aby osiągać biznesowe wyniki?
4. Produkt. Co wychodzi ci najlepiej, kim są twoi idealni klienci i jakie właściwości produktów lub usług przyciągną większą liczbę tych klientów?
5. Marketing. W czym jesteś lepszy od konkurencji – jaki czynnik sprawia, że twój produkt albo usługa przewyższa wszystkie inne dostępne na rynku, i jak przekazujesz tę informację swoim potencjalnym klientom?
6. Sprzedaż. O czym twoi potencjalni klienci muszą być przekonani, aby kupowali raczej u ciebie, a nie u konkurencji?
7. Doświadczenie klienta. Czego twoi klienci potrzebują oraz pragną i co możesz zrobić, aby byli tak zadowoleni, że będą kupowali u ciebie ponownie i skwapliwie opowiadali przyjaciołom o twojej firmie?
W biznesie najlepszą wizją lub misją, jaką można mieć, jest bycie najlepszym w swojej pracy. Dla większości ludzi nie ma bardziej inspirującej wizji, niż pracować w firmie, której szef jest całkowicie pochłonięty dążeniem do doskonałości, do osiągnięcia najlepszej pozycji na danym rynku.
W tej książce przedstawiamy przykłady na to, że istota stworzenia wielkiej firmy polega na dążeniu do doskonałości. Chodzi o nieugiętą determinację w oferowaniu produktów i usług o bezkonkurencyjnej jakości i o traktowanie klientów tak, aby ciągle u ciebie kupowali.
Wizjonerski cel bycia najlepszym na rynku łączy ludzi i jest dla nich natchnieniem. Wspólna wizja doskonałych efektów zaszczepia poczucie własności w każdym człowieku. Im więcej ludzie będą mieli okazji do rozwijania i kształtowania wizji przyszłości firmy, tym bardziej się zaangażują w wypełnianie obowiązków w celu urzeczywistnienia tej wizji.
Przekonująca wizja, którą ma każdy, motywuje pracowników do stworzenia bardziej zwartego, kompetentniejszego i pełnego energii zespołu ludzi przychodzących do pracy wcześniej, pracujących ciężej i zostających po godzinach. Taki cel daje wszystkim członkom zespołu wyraźne poczucie sensu i wyznacza kierunek działania oraz sprawia, że praca z tobą i dla ciebie stanowi źródło inspiracji i spełnienia.
Jak widzisz siebie i swoją działalność za ileś miesięcy i lat? Jakimi słowami opisałbyś swoją doskonałą spółkę za rok, licząc od dziś? Wyobraź sobie, że chcąc coś w firmie osiągnąć, nie musisz się liczyć z żadnymi ograniczeniami. Wyobraź sobie, że myśląc o przyszłości, mógłbyś skinąć czarodziejską różdżką i stworzyć biznes doskonały pod każdym względem. Jaki by był?
Wyobraź sobie, że mógłbyś stworzyć i zaoferować najlepsze możliwe produkty i usługi na twoim rynku. Jakbyś je opisał? A jak opisaliby je twoi klienci? I najważniejsza rzecz – co mógłbyś zacząć robić już dziś, aby ta wizja doskonałych produktów i usług stała się kiedyś rzeczywistością?
Gdyby twoja działalność była doskonała pod każdym względem, na ile różniłaby się od aktualnej? Einstein napisał, że „wyobraźnia to zapowiedź przyszłych atrakcji życia”.
Przywódcy mają pasjonujący obraz tego, dokąd chcą doprowadzić swoje przedsiębiorstwa. Dzielą się wizją ze wszystkimi dookoła i nieustannie zachęcają ludzi do przedstawiania mile widzianych pomysłów i sugestii, które mogą pomóc tę wizję urzeczywistnić.
Jednym z głównych obowiązków lidera jest myślenie o przyszłości. Ostatecznie tylko na przywódcy spoczywa ta odpowiedzialność. Liderzy ciągle rozważają i planują kolejne posunięcia oraz przewidują ich konsekwencje. Dlatego trzeba poświęcić czas na dopracowanie przekonującej i jasnej wizji, gdyż dopiero wtedy można ogarnąć całość sytuacji.
Przywódcy myślą teleologicznie, prognozując przyszłość. Zanim zaczniesz działać, powinieneś przemyśleć wszystkie możliwe konsekwencje danej decyzji. Uwzględnij alternatywne sposoby postępowania, w razie gdyby pierwszy wybór okazał się nietrafny. Miej gotowy plan B, jeżeli plan A się nie powiedzie.
Jako lider skoncentruj się na pożądanych rezultatach tak, aby zastanawiając się nad różnymi scenariuszami – co może się udać, a co nie – pozostać elastycznym w stosowaniu rozmaitych metod osiągnięcia upragnionych wyników.
Jednym z najważniejszych pytań, jakie przywódcy muszą sobie postawić, jest: jakich rezultatów ludzie ode mnie oczekują? Za co mi płacą?
Lider musi także odpowiedzieć sobie na pytania (co mogę zrobić, co tylko ja mogę zrobić, co jeśli się uda, czy przyniesie to bardzo duże korzyści mojej organizacji), aby skupić się na najważniejszych wynikach, jakie może osiągnąć.
Istota biznesu i życia w ogóle polega na wyznaczaniu priorytetów. Znasz to powiedzenie, że „liderzy decydują, co należy zrobić, a menedżerowie, jak to zrobić najlepiej”.
Przy wyznaczaniu priorytetów zadaniem przywódcy jest ustalenie porządku wydarzeń. Co trzeba zrobić najpierw? A co w drugiej kolejności? A czego nie powinno się robić wcale? W biznesie zawsze obowiązuje prawo wykluczonej alternatywy, które mówi, że „zrobienie jednej rzeczy oznacza niezrobienie innej”.
Badania profesora Cliffa Nassa z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzone w 2010 roku ponownie potwierdziły przypuszczenie, że wielozadaniowość to mit. Nawet wyjątkowo bystrzy młodzi ludzie, którzy są na pozór ekspertami w wielozadaniowości – obsługują jednocześnie pocztę elektroniczną, bezzwłocznie przekazują wiadomości i komunikują się na żywo – nie są tak dokładni czy wydajni w pracy, jak ci, którzy wykonują jedną czynność naraz. Liderzy z pewnością mają aż nadto do zrobienia o dowolnej porze, jednak okazuje się, że działają najinteligentniej, gdy w danej chwili koncentrują się na jednym zadaniu. O wydajności przywódcy w przeważającym stopniu decyduje wybór, czym się w danej chwili zająć, a czym nie.
Do każdej listy zadań do wykonania stosuje się zasada 80/20. Dwadzieścia procent zadań w ostatecznym rozrachunku daje 80% wyników. Czasami wystarczy także trzymać się reguły 90/10. Niekiedy na liście dziesięciu zadań jedno z nich będzie warte więcej od wszystkich razem wziętych.
Umiejętność głębokiego skupienia się na najważniejszych oczekiwanych rezultatach w dużej mierze rozstrzyga o sukcesie albo porażce na zajmowanym stanowisku lidera. Gdy zmobilizujesz się do zdyscyplinowanej pracy nad każdą z najważniejszych spraw po kolei, osiągniesz wyniki dwukrotnie lub trzykrotnie wyższe od przeciętnego pracownika. Właśnie dlatego wszystkich najlepszych liderów nazywa się „silnie nastawionymi na efekty”.
Skupienie się lidera na wynikach pozwala na wypracowanie pozytywnego wizerunku własnego. Samoocenę definiuje się jako „stopień lubienia samego siebie”. Im lepsze człowiek ma o sobie mniemanie, tym lepiej pracuje. Jednym z ważnych elementów samooceny jest samoskuteczność. To poczucie kompetencji, które oznacza, że jesteś dobry w tym, co robisz, i potrafisz osiągać wyniki i realizować wyznaczone cele. Czujesz, że jesteś uzdolniony w danym kierunku i posiadasz odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojej pracy i pragniesz pracować