Minu esimene elu. Olav Osolin

Читать онлайн книгу.

Minu esimene elu - Olav Osolin


Скачать книгу
Volodjasse, kes oli Tallinnas käies tema südame vallutanud. Kristi komponeeris tundide viisi oma vankast kallimale venekeelseid kirju ning istus kokkulepitud ajal Toompeal vene kiriku trepil, sest Volodja oli kirjutanud, et samal hetkel istub tema Kaasani kuulsa pühakoja trepi peal ning siis saavad nende mõtted taevas kokku. Selline jama käis mulle rämedalt pinda ja seepärast otsustasin ma salamahti protsessi sekkuda, visates kõik meie postkasti saabunud Kaasani postitempliga kirjad prügikasti. Mõistagi hakkas õde peagi kurtma, et Volodja ei kipu enam tema kirjadele vastama, mille peale ma nentisin kurvalt, et „äkki on tal keegi teine”. Selle peale muutus Kristi veelgi nukramaks, aga paralleelselt sellega hakkas kahanema ka tema Venemaa-suunaline armutuhin.

      Vaevu olime Volodjale saanud öelda „до свидания”, kui platsis oli juba uus pähkel – Mati. Õnneks oli too merekooli kursant vahetevahel mitu kuud laeva peal praktikal ja siis oli meil rahu majas, aga paraku vaid seni, kuni kinno saabus Prantsuse film „Cherbourg’i vihmavarjud”, sest millegipärast resoneerus see muusikaline armastuslugu totaalselt Mati poolt kaldale jäetud Kristi hingelise seisukorraga. Ma ei mäleta, kui mitu korda Kristi filmi vaatamas käis, aga ainuüksi koos minuga tegi ta seda vähemalt viis korda, kusjuures kinno meelitas ta mind lubadusega, et mängib siis minuga kaarte. Nii ma istusingi taas Oktoobri kino rõdul, saal läks pimedaks, muusika hakkas mängima ja õde lörinal nutma. Mul oli alati mitu taskurätikut kaasas, mida ma talle järjepannu ulatasin. Kui „Cherbourg’i vihmavarjud” lõpuks ekraanilt kadus, saabus madrus Mati ühel päeval emalt Kristi kätt paluma. Õde kattis lõunalaua ega kõssanudki emale, mis plaan tal Mati lõunalekutsumisega tegelikult oli, aga kuna ma olin selle läbi hammustanud, siis korraldasin lauas korraliku skandaali, mille peale Mati tõttas mind jõuliselt korrale kutsuma, püüdes sel moel oma tulevasele ämmale meele järele olla. Ema kasutas sülle kukkunud võimaluse kohe ära ja tõstis sõnaka peigmehe ukse taha. Õde nuttis endal silmad peast välja ja ähvardas minema kolida, aga mul hüppas süda vargsi rõõmust, sest mõneti ootamatult olin ma suutnud säilitada status quo.

      Ühel päeval tuli aga nagu välk selgest taevast uudis, et õde Kristi on loonud suhte temast jupi jagu vanema mehega, kes parajasti lahutas oma abielu. Kuna tegu oli ühe Eesti esimese atleetvõimlejaga, kelle biitseps oli sama jäme kui minu reis, siis pidasin targemaks oma nina õe asjadesse rohkem mitte toppida ning lugesin missiooni lõppenuks. Kristi sai endale perekonnanimeks Savi ja kolis meilt minema, aga ma käisin neil üsna tihti külas, sest kuulnud, et ma olen kaardimängu fänn, kutsus jõujuurikas mind õhtuti nende poole Bismarcki mängima. Ülejäänud vaba aja veetis ta garaažis motikat putitades, sest abiellumise puhul oli ta hankinud oma Jawale külgkorvi, kuhu mu tüsedavõitu õeraas vaevu sisse mahtus. Mulle tegi too vaatepilt hirmsasti nalja, aga õemehe maitse kohaselt pidigi inimesel kondi peal korralikult liha olema ning kuna minul seda nappis, siis kamandas ta mind ühel päeval koos endaga trenni. Kui me saabusime Tõnismäele jõusaali, siis paisutas seal parajasti musklit ka Eesti supertõstja Jaan Talts, kes oli toonud hunnikutes medaleid erinevatelt tiitlivõistlustelt ning kellest sai esimene poolraskekaallane maailmas, kes vinnas kolme tõste kogusummas sirgetele kätele 500 kilogrammi. Kari mehemürakaid vaatas aupaklikult, kuidas suur kangelane mööda saali rahulikult ringi jalutab ning aeg-ajalt mängeldes mõnd harjutust teeb. Õemees Kalev käis samuti Taltsiga juttu tegemas ja tutvustas talle ka mind kui oma noort sugulast, aga paraku ei teinud see mu meelt rõõmsaks, sest kohe selgus, et minusugune kilu ei jaksanud isegi kõige väiksemate ketastega kangi üles vinnata. Nii tuligi mul üle elada tõeline alandus, kus mu kangilt võeti kettad maha ning kästi hakatuseks vaid kangi ennast tõsta. Ilmsesti jättis too õhtu minusse nii masendava jälje, et ma pole rohkem kunagi oma elus üle jõusaali ukse astunud, ehkki asja formaalselt võttes võin väita, et olen koos Jaan Taltsiga rauda sikutanud.

pilt

      Kristi koos oma abikaasa Kalev Saviga, kes tahtis ka minust atleetvõimlejat teha. Paraku see tal ei õnnestunud. Foto Kalev Savi erakogust.

      Pätist pasunamees

      Nii nagu kõik tolleaegsed õpilased, astusin ka mina oktoobrilapseks ja hiljem pioneeriks. Ma ei mäleta, et mul oleks sellega seoses olnud miskit hingepiina ja ka kodus ei olnud see kuigivõrd kõneaineks. Tol ajal tundus, et pioneeripõli on üldine standard, millele vastu seista pole vähimatki mõtet ega võimalust. Selge see, et punast kaelarätti ma vabatahtlikult kaela ei pannud ja kooliuksest väljudes sai see kohe koolikotti pistetud, aga samas polnud mul näiteks midagi punaseks võõbatud skaudimängude vastu, mille käigus õpiti metsa telki püstitama ja ühe tikuga lõket süütama. Suviti saadeti mind Saadjärve äärde Kukulinna pioneerilaagrisse, mis oli kahepoolne rõõm: ema sai must kuuks ajaks lahti, samal ajal kui mulle meeldis laagrielu nii hästi, et ma oleksin tahtnud seal mitu vahetust järjest olla.

pilt

      Kukulinna pioneerilaagris. Pasunamees Osolin teises reas paremalt kolmas.

pilt

      Saatuslik 6. klassi tunnistus, millel korralikkuse kohal number 2.

pilt

      Tallinna 21. Keskkooli direktor Artur Tiki.

pilt

      Võltsitud tunnistusega pioneer Kübassaare kokkutulekul 1967. aastal.

      Sealsamas Kukulinnas leidsin ma ka esimese tõelise armastuse, milleks oli vaskpasun, ametliku nimega fanfaar. Tol ajal oli pioneerilaagris kombeks, et kõiki tähtsamaid sündmusi saatis fanfaristi tuutu-luutu: hommikul heisati sellega lippu, lõuna ajal kutsuti sööma ning õhtul aeti magama. Iga tegevuse jaoks oli oma kindel signaal ning pärast pisukest proovimist selgus, et ma suutsin neid viisijuppe päris kenasti töristada. Kui ma sügisel Kukulinna esifanfaristina linna naasin, oli kuuldus vingest pasunamehest jõudnud ka Mererajooni pioneerijuhtide kõrvu. 1967. aastal suve hakul sai Tallinna 21. Keskkooli juhtkond kirja, milles teatati, et õpilane Osolin lähetatakse Mererajooni esindajana Kübassaares toimuvale vabariiklikule pioneeride kokkutulekule, kus tal tuleb osaleda ülevabariigilisel fanfaristide konkursil. Seoses sellega paluti koolil väljastada akrediteerimiseks vajalikud dokumendid, sh õpilase iseloomustus ning klassitunnistus. Paraku tekkis aga viimasega tõsine probleem, sest kokkutulekule lubati vaid korralikke pioneere, aga minu 6. klassi tunnistusel oli korralikkuse real hinne 2. See pani ilmsesti kooli direktori Artur Tiki kukalt kratsima, sest tema jaoks oli alati tähtis, et 21. Keskkool oleks kõikvõimalikel konkurssidel esirinnas. Ma ei tea, kas see oli Tiki ise, kes probleemile lahenduse leidis või palus keegi tal seda teha, kuid asjakäik ise tundub uskumatu isegi veel nüüd, viiskümmend aastat hiljem. Nimelt kutsus lugupeetud koolidirektor mind oma kabinetti, keeras ukse lukku, võttis mu käest puuduliku hindega klassitunnistuse ning asetas selle seifi. Siis võttis ta lauasahtlist minu nimele kirjutatud uue tunnistuse, kus kõik muud hinded olid samad, ainult korralikkuse kahe asemel säras nüüd number neli. Tiki toonitas, et ma ei hingaks toimunust mitte kellelegi ja soovis mulle konkursil edu. Ma olin muidugi üllatusest keeletu, aga samas oli mul ka hea meel, et sain sõita Saaremaale, mis oli ju Vene ajal piiritsoon, kuhu mandriinimesed niisama uudistama ei pääsenud. Paraku kukkusin ma fanfaristide konkursil haledalt läbi: kujutasin ette, et pean seal äratuse ja lipuheiskamise signaale mängima, aga selle asemel pandi mulle esimeses voorus nina ette noodipartii, millest ma ei taibanud ööd ega mütsi. Nii lõppes mu võistlus veel enne, kui see alata jõudis ja sellega kaasnenud häbi korvas vaid üks kena tüdrukpioneer, kellega sai telgi juures käest kinni hoitud. Jõudnud tagasi Tallinna, kutsuti mind taas direktori kabinetti, kus tunnistused uuesti ära vahetati, nii et uksest välja astudes olin ma jälle kahemees. Kui ema sellest kuulis, siis kadus tal igasugune austus koolidirektor Tiki vastu. Ema arvates oli juba see paras sigadus, et mulle võltsitud tunnistus välja kirjutati, aga veel rohkem ajas teda marru, et direktor mulle vana tunnistuse tagasi andis. „Ta on ikka jube väiklane mees,” oli ema Tiki peale vihane, „kui oli vaja tema kooli au eest väljas olla,


Скачать книгу