Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 18-49 lat w 2017 roku. Zbigniew Izdebski

Читать онлайн книгу.

Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 18-49 lat w 2017 roku - Zbigniew Izdebski


Скачать книгу
w wieku 20–49 lat według płci i wieku, według GUS 2014 (%)

      Poważne konsekwencje zdrowotne może mieć też niedostatek zachowań prozdrowotnych, w tym niski poziom lub brak aktywności fizycznej. Wśród respondentów badania GUS z 2014 roku jedynie 27,8% osób w wieku 20–49 lat uprawiało sport. Odsetek ten dramatycznie maleje w kolejnych dekadach życia od 37,2% osób w wieku 20–29 lat do 19,3% osób w wieku 40–49 lat. Równocześnie średni czas przeznaczany w tygodniu na uprawianie sportu zmniejsza się z dwóch godzin do pół godziny (odpowiednio 61,7 ± 132,1 minut w trzeciej dekadzie życia oraz 29,2 ± 92,2 minut w piątej dekadzie życia). Konsekwencją tego jest rosnący odsetek osób z nadmierną masą ciała (BMI > 25 kg/m2). W całej grupie 20–40 lat wynosił on 44,5%, a w kolejnych dekadach odpowiednio 28,6%, 46,9% oraz 56,9%.

      Przykłady innych badań na temat zdrowia reprodukcyjnego

      Tematy związane ze zdrowiem reprodukcyjnym i życiem seksualnym od lat włączane są do wieloaspektowych sondaży na temat stanu zdrowia. Należy jednak wspomnieć o inicjatywach zorientowanych ściśle na tę tematykę. Przykładem może tu być badanie 20 tysięcy kobiet, średnio w wieku 27,7 roku, które dotyczyło między innymi ich wiedzy na temat cyklu menstruacyjnego, korzystania z opieki ginekologicznej oraz stosowania antykoncepcji11.

      W ramach Narodowego Programu Zdrowia finansowany jest wieloletni projekt badawczy „Dwa Serca”, zaplanowany na lata 2016–2020. Są to badania na temat żywienia i aktywności fizycznej kobiet ciężarnych oraz ich wiedzy w tym zakresie. Projekt pomoże ocenić wpływ odżywiania się i aktywności fizycznej kobiet na przebieg ciąży i rozwój dziecka. W toku opracowania wyników pilotażowych skoncentrowano się na wiedzy kobiet na temat żywienia w ciąży (składniki odżywcze, wielkość porcji) i optymalnego przyrostu masy ciała, oceniając zarazem jakość zbudowanych narzędzi badawczych (kwestionariuszy)12.

      Różne organizacje podejmowały ponadto w ciągu ostatnich kilkunastu lat inicjatywy publikowania raportów o zdrowiu kobiet i mężczyzn, akcentując zagadnienia zdrowia reprodukcyjnego. Przykładem tego jest opracowany i wydany w 2007 roku ze środków UNFPA, UNDP oraz Ministerstwa Zdrowia raport o kobietach w wieku 15–49 lat pod redakcją prof. Tomasza Niemca13. Raporty o zdrowiu Polaków wydaje też Medicover, koncentrując się na grupie w wieku produkcyjnym i szacując koszty ekonomiczne problemów zdrowotnych14.

      Zdrowie seksualne a zdrowie publiczne

      Na koniec tej wstępnej części, stanowiącej tło badań własnych, warto zwrócić uwagę na szerszy kontekst prowadzonych badań. Po pierwsze należy zastanowić się, w jakim stopniu zdrowie seksualne może wpływać na ogólny stan zdrowia człowieka. Po drugie warto prześledzić główne dokumenty strategiczne w obszarze zdrowia seksualnego. Po trzecie powstaje pytanie, które z dotychczas realizowanych programów interwencyjnych okazały się skuteczne i jaki mógłby być idealny system zbierania danych wspomagających inicjowanie i ewaluację dobrych programów interwencyjnych.

      Holistyczna koncepcja zdrowia człowieka jest już ogólnie znana i akceptowana15. Podstawowe wymiary zdrowia obejmują zdrowie fizyczne, psychiczne (w znaczeniu emocjonalnym i poznawczym) oraz społeczne. W wielu opracowaniach wymieniane są również inne wymiary, w tym szczególnie zdrowie duchowe, ale też właśnie seksualne. Zdrowie seksualne, według definicji WHO, to zespół biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, ważnych dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Zwraca się także uwagę na wolność od przymusu, ochronę przed przemocą i zdobycie umiejętności odpowiedniego rozwiązywania problemów. Z seksualnością człowieka jest też związane zdrowie reprodukcyjne. Kobiety i mężczyźni mają prawo do informacji, dostępu do bezpiecznych, skutecznych i akceptowanych metod regulacji płodności oraz do opieki zdrowotnej związanej z ciążą i porodem.

      W historii ostatnich kilkudziesięciu lat dotyczącej ewolucji poglądów na temat seksualności człowieka można wskazać wiele punktów przełomowych odnoszących się do kolejnych działań podejmowanych przez WHO, na przykład:

      ● pierwszy raport opublikowany po spotkaniu ekspertów w Genewie w 1974 roku16;

      ● Międzynarodową Konferencję Ludnościową w Kairze w 1994 roku, która zwróciła uwagę na liczne problemy związane ze zdrowiem reprodukcyjnym17;

      ● pierwszą kompleksową definicję zdrowia seksualnego podaną przez WHO w 2002 roku oraz strategię dotyczącą zdrowia reprodukcyjnego opublikowaną dwa lata później18;

      ● opublikowanie przez WHO w 2010 roku ram pojęciowych dla rozwoju programów zdrowia seksualnego, a następnie w 2015 roku raportu łączącego zdrowie seksualne z przestrzeganiem praw człowieka – „Sexual health, human rights and the law”;

      ● wydanie przez WHO w 2017 roku raportu – „Sexual health and its linkages to reproductive health: an operational approach”, będącego rewizją wcześniejszych dokumentów.

      W tym ostatnim raporcie przedstawiono tzw. rozetę zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, wskazując na osadzenie obu tych pojęć w holistycznej koncepcji zdrowia, wzajemne powiązania, ale też różnice (i pułapki związane z utożsamianiem ich ze sobą lub z dominacją jednej sfery). Zdefiniowano ponadto wiele innych kluczowych zasad, na których powinny opierać się programy interwencyjne, w tym respektowanie i ochrona praw człowieka, wielopoziomowość czynników warunkujących, wielorakość potrzeb w różnych fazach życia i w różnych populacjach, podejście pozytywne i oparte na dowodach, jak również szerszy kontekst społeczny i kulturowy.

      Poza raportami i publikacjami ściśle poświęconymi zdrowiu seksualnemu można zwrócić uwagę na rosnące zainteresowanie zdrowiem psychicznym i umiejscowienie życia seksualnego wśród czynników warunkujących dobrostan psychiczny. W niektórych projektach oraz inicjatywach podkreśla się jedynie wybrane zagadnienia i wpływ negatywnych doświadczeń na zaburzenia zdrowia psychicznego. Przykładem tego może być uwypuklenie problemu przemocy wobec kobiet w opracowaniach World Mental Health Initiative19,20.

      Celowe także wydaje się kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego i ukazanie życia seksualnego jako czynnika wzmacniającego zdrowie psychiczne. Autorzy obszernego przeglądu literatury opublikowanego w grudniu 2019 roku w czasopiśmie European Neuropsychopharmacology21 zidentyfikowali 14 kluczowych obszarów, które determinują radzenie sobie z codziennym stresem życiowym i produktywne funkcjonowanie. Znajomość tych obszarów powinna być wykorzystywana w profilaktyce uniwersalnej i selektywnej. Były to: (i) kompetencje w dziedzinie zdrowia psychicznego rozumiane w kategoriach health literacy; (ii) stosunek do zaburzeń psychicznych, (iii) postrzeganie siebie i wartości, (iv) umiejętności poznawcze, (v) osiągnięcia zawodowe lub w nauce, (vi) emocje, (vii) zachowania, (viii) strategie samozarządzania, (ix) umiejętności społeczne, (x) rodzina i znaczące relacje z innymi ludźmi, (xi) zdrowie fizyczne, (xii) zdrowie seksualne, (xiii) sens życia, (xiv) jakość życia. Oznacza to docenienie znaczenia zdrowia seksualnego i zachętę do prowadzenia dalszych badań empirycznych w dziedzinie dobrego zdrowia psychicznego także w tym kontekście.

      Doświadczenia wielu krajów wskazują, że troska o zdrowie seksualne powinna być częścią działań z zakresu zdrowia publicznego. Hogben i in.22 dokonali systematycznego przeglądu 2784 opracowań opisujących programy interwencyjne dotyczące zdrowia seksualnego, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. W efekcie


Скачать книгу

<p>11</p>

Warzecha, D., Szymusik, I., Pietrzak, B., Kosinska-Kaczynska, K., Sierdzinski, J., Sochacki-Wojcicka, N., Wielgos, M. (2019). Sex education in Poland – a cross-sectional study evaluating over twenty thousand polish women’s knowledge of reproductive health issues and contraceptive methods. BMC Public Health, 19(1), 689. DOI:10.1186/s12889-019-7046-0

<p>12</p>

Mierzejewska, E., Honorato-Rzeszewicz, T., Świątkowska, D., Jurczak-Czaplicka, M., Maciejewski, T., Fijałkowska, A., Szulc-Kamińska, J., Czach, A., Nałecz, H., Szostak-Węgierek, D., Szamotulska, K. (2020). Evaluation of questionnaire as an instrument to measure the level of nutritional and weight gain knowledge in pregnant women in Poland. A pilot study. PLoS ONE, 15(1): e0227682. Pobrane z: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0227682 [dostęp: 14.01.2020].

<p>13</p>

Raport: Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15–49 lat (2006). Pobrane z: http://unic.un.org.pl/dokumenty/raport_unfpa.pdf [dostęp: 14.01.2020].

<p>14</p>

Raport: Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2012–2016. Pobrane z: https://prowly-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/73985/RAPORT_Praca.Zdrowie.Ekonomia._Perspektywa_2012_2016.pdf [dostęp: 14.01.2020].

<p>15</p>

Woynarowska, B. (red.). (2017). Edukacja zdrowotna, Warszawa: PWN.

<p>16</p>

Education and treatment in human sexuality: the training of health professionals, report of a WHO meeting [held in Geneva from 6 to 12 February 1974]. Pobrano z: https://apps.who.int/iris/handle/10665/38247 [dostęp: 14.01.2020].

<p>17</p>

Report of the International Conference on Population and Development (Cairo, 5–13 September 1994). (1994). New York: United Nations. Pobrano z: https://www.un.org/en/development/desa/population/events/pdf/expert/27/SupportingDocuments/A_CONF.171_13_Rev.1.pdf [dostęp: 14.01.2020].

<p>18</p>

Reproductive health strategy to accelerate progress towards the attainment of international development goals and targets. Global strategy adopted by the 57th World Health Assembly. (2004). Geneva: World Health Organization.

<p>19</p>

Cardoso, G., Antunes, A., Silva, M., Azeredo-Lopes, S., Xavier, M., Koenen, K., Caldas-de-Almeida, J.M. (2020). Trauma exposure and ptsd in portugal: Findings from the world mental health survey initiative. Psychiatry Research, 284, 112644. Pobrano z: https://doi.org/10.1016/j.psychres.2019.112644 [dostęp: 14.02.2020].

<p>20</p>

Stokes, C.M., Alonso, J., Andrade, L.H., Atwoli, L., Cardoso, G., Chiu, W.T., Dinolova, R.V., Gureje, O., Karam, A.N., Karam, E.G., Kessler, R.C., Chatterji, S., King, A., Lee, S., Mneimneh, Z., Oladeji, B.D., Petukhova, M., Rapsey, C., Sampson, N.A., Scott, K., Street, A., Viana, M.C., Williams, M.A., Bossarte, R.M. (2020). WHO World Mental Health Survey Collaborators: Pre-marital predictors of marital violence in the WHO World Mental Health (WMH) Surveys. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, 55, 393–405. Pobrano z: https://doi.org/10.1007/s00127-019-01703-z [dostęp: 14.02.2020].

<p>21</p>

Fusar-Poli, P., Salazar de Pablo, G., De Micheli, A., Nieman, D.H., Correll, C.U., Kessing, L.V., Pfennig, A., Bechdolf, A., Borgwardt, S., Arango, C., van Amelsvoort, T. (2019). What is good mental health? A scoping review. European Neuropsychopharmacology, 31 Dec 2019, 31, 33–46.Opublikowany: vol. 31, February 2020. Pobrano z: https://doi.org/10.1016/j.euroneuro.2019.12.105 [dostęp: ]. DOI:10.1016/j.euroneuro.2019.12.105

<p>22</p>

Hogben, M., Ford, J., Becasen, J.S., Brown, K.F. (2015). A systematic review of sexual health interventions for adults: narrative evidence. The Journal of Sex Research 52(4), 444–469. DOI:10.1080/00224499.2014.973100