Stara Flota Tom 4 Niepodległość. Nick Webb

Читать онлайн книгу.

Stara Flota Tom 4 Niepodległość - Nick  Webb


Скачать книгу
się Chojrak. – Muszę zapamiętać.

      Komandor Yarbrough pochylił się nad pulpitem sterowniczym drugiego pilota i przełączył kilka przycisków. Zapewne próbował wyrównać kurs po wykręcających wnętrzności manewrach kapitana Volza. Stary pilot po prostu nie potrafił się powstrzymać przed wyjściem z atmosfery po ciasnej spirali.

      – Zastanawiałem się nad tym dość długo. Początkowo sądziłem, że można po prostu nadal mówić skoki kwantowe i nic nie zmieniać, ale potem zacząłem się skłaniać bardziej do określenia „transskoki”. Jednak okazało się, że może to wywołać zamieszanie niewyraźną wymową, zwłaszcza przy używaniu systemów łączności. Rozważałem także skrótową nazwę skoki q-t…

      – Skoki kute? – skrzywił się Volz.

      Yarbrough wzruszył ramionami.

      – Potem uznałem, że potrzebny będzie chyba bardziej formalny termin, więc sporządziłem listę możliwych nazw…

      Proctor przewróciła oczami. Ten komandor za bardzo się popisywał.

      – Na razie pozostaniemy przy określeniu skoki transkwantowe, komandorze. – Popatrzyła przez iluminator dziobowy na rozrzedzającą się atmosferę.

      Yarbrough włączył reduktory inercji. Proctor była przyjemnie zaskoczona – technologia w tej dziedzinie musiała bardzo pójść naprzód, ponieważ prawie nie odczuwało się turbulencji podczas mijania kolejnych warstw atmosfery.

      – A w ogóle jak duża jest ta piękność?

      Chojrak uśmiechnął się znowu.

      – I kto to pyta – parsknął.

      – Ty nigdy nie dorośniesz, co? – Proctor zmarszczyła brwi w udawanym oburzeniu. Szczerze powiedziawszy, brakowało jej przekomarzania się, wulgarnych żartów i radości, jaką niosła służba z oficerami, którzy lekceważyli oficjalny protokół, mimo że politycy i najwyższe szarże floty nieustannie przywoływali wszystkich, zwłaszcza Proctor, do porządku. Akademia nigdy jej tego nie dała. Bo niby jak?

      – A po cholerę miałbym dorastać?

      Komandor Yarbrough wyjął podręczny komunikator, rozłożył go i zaczął czytać z wyświetlacza:

      – Okręt ma pięćset jeden metrów długości, zasilany jest reaktorem z bezpośrednim podwójnym wtryskiem fuzyjnym antymaterii, wytwarzającym moc pięćdziesięciu terawatów. Centralny komputer nie posiada jednolitego rdzenia o określonej lokalizacji, lecz jest rozproszony po ścianach i pokładach okrętu. Standardowy napęd zapewnia średnie przyśpieszenie do dziesięciu g i ma poczwórną stabilizację oraz emituje grawitony z przesunięciem fazowym w reduktorach inercji. Konwektory napędu transkwantowego ładują się ponownie w mniej niż minutę i pozwalają na pokonanie odległości ponad trzystu lat świetlnych w godzinę. I ponad pięćdziesiąt…

      Proctor przerwała mu uniesieniem ręki.

      – Trzysta lat świetlnych w godzinę? W dwie godziny możemy dotrzeć do granic znanej nam przestrzeni!

      – Tak jest. Jak powiedziałem, to ściśle tajne. ZSO doskonaliły tę technologię przez prawie trzy lata i raczej nie życzą sobie, aby ta wiedza stała się powszechna. Przynajmniej na razie.

      Proctor przeliczyła w pamięci i wyszło jej, że „Niepodległość” może dotrzeć do sektora Irigoyen w mniej niż dziesięć minut.

      „Cholera, będę musiała się skupić na misji, gdy tylko zbiorę załogę”.

      Jakby czytając jej w myślach, Volz oznajmił:

      – Trzymajcie się mocno, chłopcy i dziewczynki. Za chwilę zrobimy skok kwantowy na Calais.

      A potem wcisnął guzik inicjatora na panelu i obraz za oknami nagle się zmienił. Zniknęła rozmyta atmosfera Brytanii, a pojawiły się pomarańczowo-czerwone pasma obłoków Calais, jednego z dwóch gazowych olbrzymów w układzie planetarnym Brytanii. Kilkadziesiąt kilometrów dalej unosiła się stocznia Wellington, w której na długich rampach konstrukcyjnych znajdowały się dziesiątki okrętów w różnych stadiach budowy. Stocznia została bardzo mocno zniszczona podczas drugiej wojny z Rojem, ale w okresie powojennej rekonstrukcji nie tylko ją odbudowano, lecz także rozwinięto – w myśl ludzkiej tradycji, że gdy zepsuto zabawkę, należy sprawić sobie kolejną, jeszcze większą.

      Ukryty w jednym z niższych doków konstrukcyjnych niczym mały ptak pod skrzydłami matki, unosił się okręt, jakiego Proctor jeszcze nigdy nie widziała. Jednostki Starej Floty, na których służyła przez połowę swojej militarnej kariery, były przysadziste i masywne, przystosowane do znoszenia uszkodzeń w walce, podczas gdy to cacko wyglądało jak dzieło sztuki.

      – Oto „Niepodległość”, pani admirał – oznajmił Yarbrough. – Gotowa do wyjścia w przestrzeń pod pani rozkazami.

      Volz zagwizdał.

      – Rzeczywiście piękność, co tu kryć. W niczym nie przypomina wraków, do których przywykliśmy podczas drugiej wojny. Ale też te wraki ocaliły nam tyłki więcej razy, niż mógłbym zliczyć. Ta ślicznotka na pewno jest gotowa? Jakieś asy w rękawie mamy?

      Po prawie godzinie marszczenia brwi, krzywienia się i napominania towarzyszy podróży Yarbrough nareszcie się uśmiechnął.

      – Sam pan zobaczy.

      ROZDZIAŁ 4

      Sektor Irigoyen

      układ gwiezdny Bolivar, planeta Bolivar

      Wysoka orbita stacjonarna

      stacja strażnicza Brytan

      Porucznik Ethan Zivik wiedział z całą pewnością, że jego stanowisko na pokładzie stacji obronnej Brytan nad peryferyjną kolonią na planecie Bolivar to kara. Odwet za niesubordynację. Przynajmniej w oczach poprzedniej zwierzchniczki, wrednej suki, była to niesubordynacja. A przecież Ethan tylko powiedział prawdę.

      „W tym mundurze naprawdę wygląda pani grubo”. Tylko tyle. Co w tym złego? Zapytała, więc odpowiedział. Chciała znać jego uczciwą opinię, zatem ją wyraził.

      Jasne, Ethan pojawił się wtedy na służbie podpity, ale chyba połowa oficerów „Farraguta” wcale nie zachowywała się lepiej. Pierwsza była grubą świnią uzależnioną od kokainy, więc zwykle nie zwracała uwagi na uchybienia innych, zwłaszcza że nie chciała wyjść na hipokrytkę. Jednak nie zniosła, gdy niepochlebnie skomentowano jej figurę. Co to, to nie. A przecież wyglądała jak przerośnięta ropucha.

      Ethan wcisnął kilka przełączników, aby uruchomić cogodzinny skan detektorami – czujniki miały go ostrzec, gdyby w pobliżu Bolivara pojawił się jakiś nieproszony gość. Ze względu na sytuację alarmową na Sangre de Cristo oraz zniknięcie „Chesapeake’a” zaledwie dziesięć lat świetlnych stąd Zivik ostatnio poświęcał więcej uwagi wynikom skanowania. Wcześniej po prostu układał na komputerze pasjanse, podczas gdy przychodziły raporty ze skanów, potwierdzając cichym piknięciem, że w okolicy planety nie ma żadnego intruza.

      Intruza? He-he. Minęły lata, a raczej dekady, odkąd w pobliżu jakiejkolwiek planety ludzi pojawił się intruz. Rój został zgładzony. Konfederacja Rosyjska wycofała się i zachowywała obecnie jak pustelnik zapatrzony we własne wnętrze. W Kalifacie wybrano po raz pierwszy mułłę, który modlił się nie tylko o pokojową koegzystencję, lecz także o współpracę ze światami Zjednoczonej Ziemi, a Chińska Demokratyczna Republika Międzygwiezdna jak zwykle troszczyła się tylko o zyski. Ale przynajmniej chciała je osiągać metodami pokojowymi. A wojna psuła interesy. Chyba że chodziło o uzbrojenie i jednostki militarne, ale w tym Chińczycy osiągali


Скачать книгу